2019-05-25 10:30  -  LKS Skrbeńsko

Ciąg dalszy zmian... PZPN ułatwia życie klubom!

Ciąg dalszy zmian... PZPN ułatwia życie klubom!

Z radością przyjęliśmy informację o zmianie przepisów PZPN-u dotyczącej klubów amatorskich. Z radością, bo amatorskim klubom będzie się żyło lżej. Po pierwsze – bo będzie trochę taniej, po drugie – bo będzie trochę prościej.  

Nie trzeba nikogo uświadamiać, z czym wiąże się amatorska piłka – począwszy od C-klasy. Jeżeli są jednakowe koszulki, woda i w miarę równa płyta boiska, można mówić o zorganizowanym klubie. Jeśli jeszcze do tego dojdzie premia wyższa niż skrzynka piwa – i nie mówimy wcale o mocniejszym trunku – klub może uchodzić za atrakcyjne miejsce do gry w piłkę. Na wyższym szczeblu, tak zwanym półamatorskim, czyli do IV ligi włącznie, piłkarze są wynagradzani, choć oczywistą sprawą jest, że w tych realiach mało kto patrzy na profity, jakie przyniesie mu futbol. Dla tych zawodników to hobby, czysta pasja, najczęściej wykonywana po pracy. 

Każda pasja wiąże się jednak z opłatami, jakie należy uiszczać do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.
Jak to wygląda teraz?

a) każdy klub opłaca trzy różne kwoty: składkę członkowską, opłatę za uczestnictwo i uprawnienie pojedynczego gracza (niektóre WZPN-y już od tego odchodzą). 

b) stawkę poszczególnych opłat ustala WZPN. Oznacza to, że kluby z łódzkiego płacą inaczej niż ze świętokrzyskiego, Podlasie inaczej niż Dolny Śląsk. Jedne kluby są więc poszkodowane ze względu na to, w którym województwie się znajdują, inne zaś uprzywilejowane (bo płacą mniej niż reszta kraju).

Jak to wygląda w praktyce? Na przykładzie KTS-u – za zawodników z Łodzi nie zapłaciliśmy złotówki, za tych z Podlasia trzeba było płacić po 150 od głowy. Za uprawnienie zawodnika, który grał w poprzednim sezonie w innym klubie? 300 złotych. A gdzieniegdzie dochodzą jeszcze opłaty za tych, którzy grają cały czas w tym samym zespole.

Jak to będzie wyglądało już wkrótce? 

Każdy klub od C-klasy do III ligi będzie zobowiązany opłacić JEDNĄ, STAŁĄ składkę. Stałą, czyli TAKĄ SAMĄ DLA KAŻDEGO WOJEWÓDZTWA i niezależną od liczby uprawnianych graczy. Jej wysokość jest ustalona przez PZPN. Kluby w skali całego kraju zapłacą MNIEJ NAWET O POŁOWĘ. O POŁOWĘ (na marginesie – aktorka z tej reklamy to Anna Lucińska, na pewno wam się przyda ta informacja). Do tej pory jedne kluby opłacały droższe składki, inne mniejsze, w zależności od lokalizacji. Najwięksi beneficjenci oszczędzą więc na ujednoliceniu aż 85%. 

Będzie…

Sprawiedliwiej – bo klub z każdego województwa będzie płacił tyle samo. 

Taniej – bo w skali całego kraju kluby oszczędzą, o czym wspomnieliśmy, około połowę kosztów. 

Z korzyścią dla piłki – bo klub uprawniający 20 piłkarzy będzie obciążony tak samo jak ten, który zgłosi jednego piłkarza.

Łatwiej – bo wystarczy zrobić jeden przelew na kwotę, która jest z góry wiadoma, a nie wyliczać ją na podstawie zmiennych.

Taniej administracyjnie – bo będzie to tylko jeden przelew, a więc na papierologii oszczędzą także WZPN-y. 

Będą obowiązywać następujące stawki:

III liga – 2000 złotych rocznie.

IV liga – 1300 złotych rocznie. 

Klasa okręgowa – 1000 złotych rocznie. 

A klasa – 650 złotych rocznie. 

B klasa – 300 złotych rocznie. 

C klasa - 300 złotych rocznie.

Skoro kluby będą płacić średnio o połowę mniej, w naturalny sposób pojawia się wątpliwość: czy nie powstanie w budżetach WZPN-ów dziura? 

I ten problem zostaje rozwiązany przez PZPN, który przeznaczy 31 milionów złotych na zasypanie strat, jakie przyniesie zmniejszenie składek. Najprostszym językiem – te związki, które pobierały od klubów wyższą opłatę niż inne, dostaną od centrali rekompensatę w postaci środków na rozwój piłki amatorskiej, dziecięcej i młodzieżowej. Te, które pobierały do tej pory mniejsze składki, zostaną wspomożone bonusem, tak by nie czuły się poszkodowane. Wilk syty i owca cała. Płaci PZPN, który pod rządami Zbigniewa Bońka może pochwalić się rekordowym budżetem. 

Z entuzjazmem przyjmujemy więc kolejny krok w celu usprawnienia i popularyzacji amatorskiej piłki. Już przed rokiem PZPN podjął uchwałę o zwolnieniu z opłat klubów uczestniczących w rozgrywkach piłki dziecięcej i młodzieżowej. Jednocześnie czekamy na więcej, bo prowadzenie klubu nawet na poziomie B-klasy to wciąż kilkanaście tysięcy złotych kosztów i szereg obostrzeń. Krok w dobrą stronę, ale wciąż wiele można usprawnić. Choć przyznajemy – najwięcej do zrobienia jest w kwestii boisk, przeładowanych i absurdalnie drogich, a przede wszystkim: nielicznych.


Artykuł z portalu weszlo.com